Archiwum informacji

Sekretarz Stanu Patryk Jaki podczas  wizyty w nowogardzkim Zakładzie Karnym.
Sekretarz Stanu Patryk Jaki podczas  wizyty w nowogardzkim Zakładzie Karnym.
Sekretarz Stanu Patryk Jaki podczas  wizyty w nowogardzkim Zakładzie Karnym.
Sekretarz Stanu Patryk Jaki podczas  wizyty w nowogardzkim Zakładzie Karnym.

Wiceminister sprawiedliwości spotkał się z więźniami bez ochrony

2016-04-22

- Moja obecność w Nowogardzie jest spowodowana realizacją w tej jednostce wyjątkowego programu, prowadzonego przez Pana Leszka Podoleckiego, który ma doskonałe wyniki. Na dziesięciu uczestników programu tylko dwie osoby wracają do przestępstwa – mówił Sekretarz Stanu Patryk Jaki podczas dzisiejszej wizyty w nowogardzkim Zakładzie Karnym.

Wiceminister sprawiedliwości spotkał się ze skazanymi, bez asysty ochrony, co jest wydarzeniem bezprecedensowym. Osadzeni uczestniczą w autorskim programie resocjalizacyjnym realizowanym na terenie tutejszej jednostki przez Bractwo Modlitwy i Trzeźwości „Arka”, prowadzonego przez Prezesa Instytutu Św. Brata Alberta w Świnoujściu Pana Leszka Podoleckiego.

Program jest realizowany na terenie jednostki w ZK w Nowogardzie od 22 lat. Bierze w nim udział łącznie około 80 skazanych w dwóch grupach. Program ma na celu min. zmianę systemu wartości poprzez przemianę moralno – duchową, naukę przebaczania oraz zmianę postępowania w życiu poprzez modlitwę i miłość do rodziny i najbliższych.

Sekretarz Stanu Patryk Jaki zapoznał się z efektami pracy Pana Leszka Podoleckiego. Wysłuchał także wypowiedzi uczestników programu oraz spotkał się z dwoma byłymi więźniami, którzy obecnie dają świadectwo efektów uczestnictwa w „Arce” będąc od wielu lat ludźmi wolnymi. Skuteczność powyżej opisanych oddziaływań resocjalizacyjnych jest od wielu lat na tyle skuteczna, że zostało to dostrzeżone jako dobry przykład do naśladowania i powinno być praktykowane na terenie innych jednostek penitencjarnych na terenie całego kraju jako jeden z elementów nowego systemu pomocy postpenitencjarnej.

Na zakończenie wizyty odbyło się także spotkanie wiceministra Patryka Jakiego z kierownictwem jednostki, sędzią penitencjarnym oraz przedstawicielami duszpasterstwa i instytucji współpracujących z administracją Zakładu Karnego w Nowogardzie.


Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji 
Ministerstwo Sprawiedliwości

lista aktualności archiwalnych