Archiwum informacji

Konferencja ministra sprawiedliwości
Konferencja ministra sprawiedliwości
Infografika

Zero tolerancji dla sprawców okrutnych przestępstw

2016-06-01

- Rząd Beaty Szydło będzie realizował zdecydowaną politykę karną, jeśli chodzi o walkę z okrutnymi, groźnymi przestępstwami – mówił dzisiaj Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro na konferencji prasowej. Zaprezentował na niej propozycje zaostrzenia kar za brutalne i okrutne przestępstwa o charakterze seksualnym. - Kary te w polskich warunkach są szczególnie łagodnie orzekane, a sprawcy mają często większy komfort, niż ich ofiary trafiające na sale rozpraw. My to zmienimy. Chcemy wprowadzić zasadę „zero tolerancji” wobec tego rodzaju okrutnych przestępstw i w sposób radykalny, konsekwentny oraz stanowczy zaostrzyć odpowiedzialność – kontynuował Minister Zbigniew Ziobro. 

Minister Sprawiedliwości zapowiedział przedłożenie Radzie Ministrów projektu zmian w kodeksie karnym wprowadzającego poszerzenie ustawowych granic wymierzania kary pozbawienia wolności, tak aby kara ta mogła być przez sądy orzekana w wymiarze od miesiąca do 30 lat pozbawienia wolności oraz dożywotnio. Dzisiaj jest to od miesiąca do 15 lat pozbawienia wolności oraz kary 25 lat pozbawienia wolności i dożywocia. – Chcę, by sądy mogły orzekać kary od miesiąca do 30 lat, kary dożywotniego pozbawienia wolności, dodatkowo z możliwością wyłączenia warunkowego zwolnienia, by dożywocie w określonych sytuacjach mogło być karą dożywotniego pozbawienia wolności z prawdziwego zdarzenia a nie z przymrużeniem oka – zaznaczył Minister. 

Minister Zbigniew Ziobro dodał, że dla sprawców ciężkich przestępstw z użyciem przemocy, przestępstw okrutnych, związanych ze zgwałceniem, w tym – ze zgwałceniem dzieci, czyli przestępstw pedofilskich, oraz morderstw na tle seksualnym, państwo powinno reagować bezwzględnie i brutalnie, ale w ramach prawa i cywilizowanych reguł gry. Obecnie za brutalne przestępstwo zbiorowego zgwałcenia grozi kara od 3 do 15 lat pozbawienia wolności. - Jeśli moje propozycje zostaną przyjęte, będzie to kara od 8 do 20 lat – powiedział Minister Sprawiedliwości. 

Dzisiaj za przestępstwo zgwałcenia ze szczególnym okrucieństwem grozi kara od 5 do 15 lat pozbawienia wolności. W propozycji Ministerstwa Sprawiedliwości ma to być kara od 10 do 30 lat. - Za morderstwo w związku ze zgwałceniem, w tym ze zgwałceniem dziecka grozi teraz kara od 12 do 25 lat lub kara dożywocia. Jeśli moja propozycja zostanie przyjęta, będzie to kara od 25 do 30 lat albo kara dożywotniego pozbawienia wolności z możliwością wyłączenia warunkowego przedterminowego zwolnienia – wskazał też Minister Zbigniew Ziobro. 

Dodał, że będzie przekonywał, by dla pewnej kategorii sprawców wyłączyć możliwość przedawnienia – „wtedy, kiedy mamy do czynienia z morderstwem, albo z wyjątkowym okrucieństwem związanym ze zgwałceniem osoby nieletniej”. 

- Gdy mamy do czynienia z wielką brutalnością i krzywdą towarzyszącą ofierze, nie ma tolerancji, nie ma zgody i nie będzie taryfy ulgowej. Wprowadzamy drakońskie zaostrzenie kar z pełnym przekonaniem i wierzę, że ogromna większość Polaków podejdzie do tych propozycji z pełnym zrozumieniem i akceptacją – zakończył Minister Zbigniew Ziobro.

 

Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

lista aktualności archiwalnych