Archiwum informacji

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro na polsko-niemieckich konsultacjach międzyrządowych

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro na polsko-niemieckich konsultacjach międzyrządowych

2016-06-22

W polsko-niemieckich konsultacjach międzyrządowych, które odbyły się dzisiaj (22 czerwca 2016 r.) w Berlinie wzięli udział przedstawiciele rządu. Delegacji przewodniczyła Premier Beata Szydło. Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń oraz poglądów w sprawach istotnych zarówno dla Polski, jak i Niemiec.

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas rozmowy z Federalnym Ministrem Sprawiedliwości i Ochrony Konsumentów, Panem Heiko Maas’em poruszył zagadnienia dotyczące:

  • przygotowań do implementacji dyrektywy w sprawie zabezpieczenia i konfiskaty narzędzi służących do popełnienia przestępstwa i korzyści pochodzących z przestępstwa w Unii Europejskiej,
  • prac nad zmianą przepisów odnoszących się do odpowiedzialności podmiotów zbiorowych, w tym osób prawnych, za czyny zabronione,
  • zjawiska przestępstw skarbowych związanych w wyłudzaniem podatku VAT. Ministrowie postanowili zintensyfikować współpracę w tym zakresie, w szczególności z wykorzystaniem instytucji wspólnych zespołów śledczych,
  • prac nad projektem ustanowienia Prokuratury Europejskiej oraz projektem dyrektywy w sprawie zwalczania nadużyć na szkodę interesów finansowych Unii za pośrednictwem prawa karnego.
     

- Chciałbym podkreślić, że Niemcy są dla nas ważnym partnerem na forum unijnym, z którym blisko współpracujemy od początku naszego członkostwa w Unii Europejskiej – także w obszarze wymiaru sprawiedliwości – mówił w trakcie spotkania Minister Zbigniew Ziobro. Liczę, że dotychczasowy poziom współpracy naszych krajów zostanie utrzymany – dodał. 

Tegoroczne, czternaste polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe, mają szczególny wymiar w kontekście 25-lecia Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy i wpisują się w cykl wydarzeń jubileuszowych - wizyty prezydentów Andrzeja Dudy i Joachima Gaucka oraz Forum Polsko-Niemieckiego. Udział większości konstytucyjnych ministrów obu rządów świadczy o wadze, jaką oba państwa przywiązują do tej formuły dialogu politycznego.  

 

Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

lista aktualności archiwalnych