Archiwum informacji

Komunikat prasowy

2007-07-08
W związku z dzisiejszą publikacją Dziennika („Opozycja podejrzewa, że Ziobro inwigiluje media” autorstwa Pani Anny Monkos), w której została zawarta sugestia, jakoby Minister Zbigniew Ziobro inwigilował media, czego rezultatem stało się pozyskanie informacji o artykule Gazety Wyborczej dzień przed jego opublikowaniem, uprzejmie informujemy, że Ministerstwo Sprawiedliwości otrzymało informacje w powyższej sprawie w sposób oficjalny i to od samych dziennikarzy.
W dniu 5 lipca 2007 r. w godzinach popołudniowych do biura prasowego Ministerstwa Sprawiedliwości zatelefonował Redaktor TVN Fakty Pan Jacek Gasiński z prośbą o pilny komentarz Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro. Powiedział, że rozmowa miałaby dotyczyć zeznań katowickich prokuratorów prowadzących sprawę afery węglowej. Pan Redaktor podkreślił, że stacji TVN bardzo zależy na tym komentarzu Ministra Ziobro, ponieważ Gazeta Wyborcza przygotowała i następnego dnia zamierza opublikować obszerny materiał na wyżej wymieniony temat. Na prośbę biura prasowego stacja TVN o godz. 16.25 przesłała e-mail z pytaniami. E-mail został wysłany przez dziennikarkę TVN Agnieszkę Barańską. Zawierał następujące pytania:
1. Czy w dniach 24-25 kwietnia 2007 r. była planowana wizyta Ministra Sprawiedliwości w Katowicach?
2. Czy przed 25 kwietnia ktoś z Prokuratury Krajowej pytał prokuratora Balasa jakie zarzuty będą przedstawione Barbarze Blidzie?
3. Czy Minister zna zeznania prokuratorów z Katowic przesłuchiwanych w sprawie samobójstwa Barbary Blidy?
4. Czy Minister wiedział o naciskach na prokuratorów prowadzących sprawę mafii węglowej przez ich przełożonych co do terminu zatrzymania i postawienia zarzutów Barbarze Blidzie?
5. Jak to możliwe, ze ABW, co wynika z zeznań prokuratorów prowadzących śledztwo, przed nimi wiedziało i znało termin zatrzymania Barbary Blidy?
Pani Agnieszka Barańska zaznaczyła też, że prosi o szybki kontakt.

Ponadto, biuro prasowe Ministerstwa Sprawiedliwości, a następnie Minister Sprawiedliwości, otrzymali także od innych dziennikarzy nieoficjalne informacje potwierdzające, że prawdopodobnie następnego dnia w Gazecie Wyborczej ukaże się publikacja materiału opartego na zeznaniach prokuratorów prowadzących sprawę Barbary Blidy, stanowiąca atak na Ministerstwo Sprawiedliwości. Z informacji tych wynikało, że prawdopodobnie będzie to artykuł oparty na manipulacjach treścią złożonych przez prokuratorów zeznań.
W tej sytuacji Minister Sprawiedliwości z uwagi na wagę sprawy postanowił od razu, publicznie, odpowiedzieć na zadane pytania. Dlatego w 5 lipca 2007 r. o godzinie 18 została zorganizowana konferencja prasowa.
Wyrażamy ubolewanie, że Pani Redaktor Anna Monkos przygotowując dzisiejszą publikację w Dzienniku nie zwróciła się do Ministerstwa Sprawiedliwości z pytaniami w powyższej sprawie. Wówczas mogłaby zaspokoić swoją ciekawość, napisać tekst zawierający informacje prawdziwe, a nie opierający się na absurdalnych tezach.

Edyta Żyła
Joanna Dębek
Wydział Informacji
Ministerstwo Sprawiedliwości.
lista aktualności archiwalnych