Archiwum informacji

Jak wykorzystać doświadczenia Portugalii w reformie wymiaru sprawiedliwości?

2007-07-05
Konfiskata majątków przestępców na rzecz Skarbu Państwa, elektroniczne rozwiązania w administrowaniu ściąganiem długów czy zaawansowane technologicznie dokumentowanie wydawania decyzji sędziów – takie sprawdzone rozwiązania portugalskiego wymiaru sprawiedliwości to nieodległe perspektywy również polskiej reformy.
Spotkanie Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro z Jose Conde Rodrigues’em – Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Portugalii, miało na celu wymianę doświadczeń. Dodatkowym wyznacznikiem było również nakreślenie obszarów wspólnych działań w przyszłości.
Ministerstwo Sprawiedliwości chce wykorzystać najbardziej sprawdzone i zaawansowane technologicznie rozwiązania portugalskie: „Pragniemy unikać błędów i uczyć się korzystając z cennych doświadczeń innych, by reforma przebiegała jak najsprawniej i najekonomiczniej” – podkreślił Minister Zbigniew Ziobro. Pojawiły się także deklaracje wspólnych działań na rzecz ujednolicania i wprowadzania nowych rozwiązań systemowych.
Obydwa resorty są na etapie intensywnych działań reformatorskich. Ich przedstawiciele w podobny sposób rozumieją proces reformowania, którego celem jest nie tylko poprawa funkcjonowania resortu, ale także bycie instrumentem rozwoju gospodarczego. Mogą nim być bez wątpienia procedury ułatwiające konfiskatę ogromnych majątków przestępców i ich przepadek na rzecz instytucji państwowych (na przykład policji).
Portugalia i Polska mają wspólne priorytety. Chcą zwiększać zakres wykorzystania technologii informacyjnych w pracy sądów i prokuratur, odciążyć sędziów od typowych prac administracyjnych na rzecz zadań z zakresu orzecznictwa i zwiększyć liczbę pracowników pomocniczych.
Deklaracje o porozumieniu zostały symbolicznie przypieczętowane poprzez przekazanie miniatury orła noszonego przez polskich sędziów. Polska strona zadeklarowała również uczestnictwo delegacji Ministerstwa Sprawiedliwości we wrześniowej konferencji w Portugalii dotyczącej dalszych reform.
lista aktualności archiwalnych