Archiwum informacji

Ministerstwo Sprawiedliwości

Interwencja w sprawie babci małoletniej Roksany z Olsztyna

2017-01-24

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro w trybie nadzoru zewnętrznego zwrócił się do prezesa sądu w Olsztynie o pilne wyjaśnienia dotyczące sprawy Pani Jadwigi B., babci małoletniej Roksany.

Dziewczynka wychowuje się u babci od urodzenia, bowiem jej rodzice nie interesują się nią. Babcia wystąpiła do sądu o pozbawienie rodziców praw rodzicielskich i ustanowienie jej rodziną zastępczą. Sąd Rejonowy w Olsztynie pozbawił rodziców władzy rodzicielskiej, ale podjął też decyzję, by mała Roksana zamiast wychowywać się u babci trafiła do domu dziecka.

Z odpowiedzi przesłanej Ministerstwu przez prezesa sądu wynika, że to postanowienie sądu nie jest prawomocne, a ustanowiony pełnomocnik babci dziecka złożył wniosek o sporządzenie jego uzasadnienia. Ma zaskarżyć to orzeczenie. Do czasu prawomocnego zakończenia sprawy dziewczynka pozostaje z babcią.

Ministerstwo Sprawiedliwości będzie przyglądało się tej sprawie. Nie jest bowiem wykluczona zmiana orzeczenia przez sąd odwoławczy w zakresie wniosku Pani Jadwigi o ustanowienie jej rodziną zastępczą dla dziecka.

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro polecił także Prokuraturze Okręgowej w Olsztynie zgłoszenie udziału prokuratora do postępowania o ustanowienie babci Jadwigi B. rodziną zastępczą. 


Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

lista aktualności archiwalnych