Archiwum informacji

UE

Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych

2017-08-25

Wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak wziął udział w spotkaniu Ministrów Sprawiedliwości krajów Europy Wschodniej i Środkowej w ramach obchodów Dnia Pamięci o Ofiarach Reżimów Totalitarnych. Spotkanie, które odbyło się 23 sierpnia 2017 r.  zorganizował w Tallinie Minister Sprawiedliwości Estonii – Urmas Reinsalu. Delegaci z Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Czech, Słowacji i Węgierpoparli inicjatywę utworzenia Rady do Spraw Zbrodni w Reżimach Komunistycznych. 

Celem działalności Rady ma być promowanie śledztw w sprawach karnych i ściganie najbardziej haniebnych zbrodni reżimów komunistycznych oraz ułatwienie współpracy międzynarodowej w tym zakresie. Uczestnicy zgodzili się kontynuować prace przygotowawcze w celu ustanowienia Rady.

W czasie dyskusji wiceminister Łukasz Piebiak zaznaczył, że pod dyktaturą komunistyczną w Europie setki tysięcy niewinnych ludzi zostało zabitych, uwięzionych, torturowanych, zmuszanych do wykonywania niewolniczej pracy lub deportowanych. Do dziś nie powstała żadna międzynarodowa instytucja zajmująca się ściganiem sprawców zbrodni komunistycznych w Europie Środkowej i Wschodniej. Kompetencje dotychczasowych sądów międzynarodowych nie obejmują dochodzenia zbrodni popełnionych przez reżimy komunistyczne. W wielu krajach odpowiedzialni za zbrodnie komunistycznych reżimów żyją bezkarnie. Potrzebna jest zatem międzynarodowa współpraca, aby pociągnąć te osoby do odpowiedzialności.

Minister Łukasz Piebiak wziął także udział w uroczystościach upamiętniających na estońskim Placu Wolności oraz uczestniczył w konferencji nt. „Konsekwencji 100 lat reżimów komunistycznych na świecie i ich spuścizny w państwach UE”.

 

Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

lista aktualności archiwalnych